Igrzyska Olimpijskie w swojej nowożytnej historii były już odwoływane kilka razy. Teraz może być również podobnie. Niestety, wszystko z powodu szalejącej od wielu miesięcy pandemii koronawirusa. I choć według organizatorów tegorocznych IO, mają odbyć się one normalnie, to dziś wydaje się to mało prawdopodobne.

Koronawirus paraliżuje cały świat sportu. Jeszcze tylko w kilku miejscach na świecie odbywają się normalne zawody. Trzeba jednak zaznaczyć, że jeśli się odbywają, to w zdecydowanej większości bez kibiców na trybunach. Dotyka to najbardziej popularnej piłki nożnej, ale również wszystkich innych dyscyplin.

W tym tygodniu zdecydowano również o odwołaniu drugiej, co do wielkości, imprezy sportowej tego roku na świecie. Piłkarskie EURO zostanie rozegrane w przyszłym, a nie w obecnym roku. Powstaje więc pytanie, co z największą i najważniejszą imprezą czterolecia sportowego – Igrzyskami Olimpijskimi 2020 w Tokio?

Organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w Tokio zapewniają, że impreza odbędzie się zgodnie z planem. Premier Japonii mówił, że do tego czasu kraj pokona koronawirusa. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) nie podjął oficjalnej decyzji o przełożeniu igrzysk, choć takie głosy pojawiają się coraz częściej ze strony sportowców.

Według najnowszych informacji, prace nad przygotowaniem imprezy trwają w normalnym trybie. Igrzyska olimpijskie w Tokio zaplanowane są w dniach 24 lipca – 9 sierpnia.

Igrzyska Olimpijskie odwołane? Co mówi historia

Czy tak się jednak stanie? Często mówi się, że „historia jest najlepszą nauczycielką życia”. Co więc mówi nam historia Igrzysk Olimpijskich?

Igrzyska Olimpijskie w całej swojej nowożytnej historii (od 1896 roku) zostały odwołane tylko trzy razy. Zawsze ze względu na toczącą się wojnę. Tak było w 1916 roku (I wojna wiatowa) oraz w latach 1940 i 1944 (II wojna światowa).

Optymizmem nie napawa bliższe zagłębienie się w tę historię. Szczególnie w datę 1940. Wówczas Igrzyska Olimpijskie miały odbyć się… w Tokio. Takie decyzje były aktualne jeszcze w 1938 roku, mimo toczącej się wojny japońsko-chińskiej. Chiny zresztą mocno protestowały przed rozegraniem IO właśnie w Tokio.

W końcu Japonia sama zrezygnowała w lipcu 1938 roku. Powodem był rozpoczęty konflikt ze Związkiem Radzieckim.

Później organizacja igrzysk została przekazana Helsinkom (Finlandia). Na początku stycznia 1939 komitet organizacyjny olimpiady w Helsinkach ogłosił, że dotychczas zamiar uczestnictwa w igrzyskach zgłosiło 20 państw (była wśród nich III Rzesza). Ostatecznie nie doszło do IO ze względu na wybuch II wojny światowej.

  1. Pogba się ośmieszył? Tyle chce przeznaczyć na walkę z koronawirusem!
  2. Koronawirus. Kolejna liga została zakończona. Znamy mistrza!
  3. Nie żyje wspaniały polski piłkarz. Realowi Madryt strzelił TAKĄ bramkę! [WIDEO]
  4. Polski piłkarz z południa Włoch zamieścił dramatyczny wpis. „Katastrofa!”
  5. Premier League. Piękny gest wielkiego klubu! Hotel na walkę z wirusem!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here