Zimowe przygotowania. Przed piłkarzami Fortuna 1 Ligi najcięższy czas. Czas długich, męczących przygotowań. Szlifowania formy na drugą część sezonu. Kilku pierwszoligowców wybrało obozy zagraniczne jako część zimowego harmonogramu. Najpopularniejszym kierunkiem dalej jest Turcja.

Jak co roku, zespoły z Fortuna 1 Ligi mają ten sam problem: gdzie i jak zaplanować przygotowania, aby trafić z optymalną dyspozycją na rundę wiosenną. Nie każdy może sobie pozwolić na komfort pobytu w ciepłych krajach. Słoneczna aura bez wątpienia stanowi pewną rekompensatę dla trudów okresu przygotowawczego i długiego wyczekiwania na start rozgrywek po przerwie, ale wciąż to luksus nielicznych.

Zimowe przygotowania. Poza tym, wielu szkoleniowców wychodzi z założenia, że najlepiej do rundy przygotowywać się w warunkach zbliżonych do tych, które czekają piłkarzy w pierwszych kolejkach po wznowieniu ligi. W ten sposób organizmy lepiej się hartują i nie ma szoku pogodowego związanego z przejściem ze strefy ciepła do strefy zimna.

Przygotowania w Turcji

Zespoły, które mają zimą możliwość trenowania za granicą, przykładają do tego typu obozów dużą wagę. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. To znaczy: świetna baza treningowa, atrakcyjni rywale, odpowiednia infrastruktura hotelowo-sportowa. Z logistycznego punktu widzenia: najlepsze z możliwych warunków, w końcu koszt całego zagranicznego zgrupowania wiąże się ze sporym wydatkiem.

-Pracujemy z różnymi agencjami, które z kolei pracują dla drużyn zagranicznych. Staramy się spełniać oczekiwania sztabów i szukamy odpowiednich rywali. Oczywiście, gdy jest atrakcyjniejszy sparingpartner to czasem warto podjechać nieco dalej. Trzeba pamiętać, że tutaj dochodzi również kwestia logistyczna – mówi Marcin Hakman, menedżer piłkarski, zajmujący się organizacją zgrupowań.

I tłumaczy, dlaczego większość pierwszoligowców, którzy decydują się na obóz poza Polską, stawia na zimowe przygotowania w Turcji: – Ceny zgrupowania są bardzo różne. Są kluby, które oczywiście płacą więcej lub mniej. To wszystko zależy od standardu, w jakich przebywa drużyna. W tej cenie jest wszystko – nocleg, wyżywienie, treningi i pralnia. Cena obozów w Turcji jest atrakcyjna dla bardzo wielu klubów – nie tylko polskich.

Turcję jako zimową destynację w trakcie okresu przygotowawczego wybrały Stal Mielec, Miedź Legnica, Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Stal na przykład w dniach 8-22 lutego przebywać będzie w Kargicak. To prowincja Antalya w obrębie Riwiery Tureckiej. Miedź swój obóz zaplanowała na dni 9-21 lutego, a Termalika na pierwsze dwa tygodnie lutego.

– Sztaby szkoleniowe przesyłają do mnie harmonogram, w którym zaznaczają, w które dni chcieliby rozegrać mecze. Dostaję również informację, czy drużyna najpierw chce zagrać z klubem na podobnym poziomie, czy też z bardziej wymagającym przeciwnikiem. Niektórzy trenerzy chcą rywalizować tylko z mocnymi klubami. Staramy się organizować wszystko tak, aby każdy był zadowolony – podkreśla Hakman.

Inne kierunki

Zimowe przygotowania. Ciekawie zapowiada się zgrupowanie Zagłębia Sosnowiec. Podopieczni Dariusza Dudka wybiorą się (31 stycznia – 13 lutego) do Chorwacji, a konkretnie: Medulin. W poprzednich latach sosnowiczanie również w tym kraju szlifowali formę zimą. Tradycyjnie, zagrają w Pucharze Arena Cup.

Ponadto, uroki południa Europy zimą poznają zawodnicy Radomiaka Radom. Chodzi o Włochy. Rok temu, wówczas drugoligowy Radomiak też obrał za bazę Italię zamiast Cypru. Podopieczni Dariusza Banasika budowali formę w miejscowości Villa Franca na przedmieściach Werony. Tak decyzję tłumaczył wówczas szkoleniowiec: – Znam to miejsce bardzo dobrze. Trenowaliśmy tam przed kilkoma laty z Młodą Legią i byłem bardzo zadowolony z warunków i okolicy. Trzeba też przyznać, że wyjazd do Włoch jest sporo tańszy w porównaniu do wylotu na Cypr, a to dla nas ważne.

Pozostali pierwszoligowcy zostaną w kraju i zimowe przygotowania spędzą w Polsce. Lider Fortuna 1 Ligi wybierze się na zgrupowanie nad polskie morze (Cetniewo: 7-15 lutego). „Zieloni” będą mieli okazję zmierzyć się w Gdańsku w towarzyskim spotkaniu z Lechią. Tydzień wcześniej COS OPO zlokalizowane we Władysławowie opuści Olimpia Grudziądz. A jeszcze wcześniej przebywać w nim będą zawodnicy Stomilu Olsztyn (13-18 stycznia, potem czeka ich jeszcze obóz w Nieborowie). Trzy dni po tym zgrupowaniu, w planach „Dumy Warmii” jest sparing z Żalgirisem w Wilnie. Żalgiris będzie również przeciwnikiem Wigier Suwałki. Ekipa z Suwalszczyzny uda się na dziesięciodniowy obóz w Myślenicach.

  1. Hertha Berlin to nie jest dobry klub dla Polaków? Bezlitosna historia!
  2. Marcin Najman znów zaczepia swojego rywala! Nie za ostro? [WIDEO]
  3. Lukas Podolski wrócił do Polski! Umowa już została podpisana
  4. Lech Poznań pozyskał nowego zawodnika. Gwiazda ekstraklasy!
  5. Już nie tylko Łukasz Piszczek. Kolejne polskie gwiazdy w Borussii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here